baza wiedzy

Pompy ciepła – energia zasobów naturalnych

pompa ciepła

Właściciele domów, którzy decydują się na montaż pompy, mogą czerpać wiele korzyści z zasobów naturalnych. Pompy ciepła to bowiem obecnie najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje pomp ciepła

W zależności od panujących warunków i środków finansowych, jakie inwestor chce przeznaczyć na zakup i montaż pompy, do wyboru są urządzenia zasilane przez energię znajdującą się w powietrzu, wodzie lub w glebie. Pompa pobierająca energię z powietrza (tzw. pompa powietrze-woda), będzie z powodzeniem ogrzewać dom także zimą, gdy na zewnątrz panują wyraźnie ujemne temperatury. Tego rodzaju urządzenie może pobierać powietrze o temperaturze -20C i wciąż uzyskiwać niezbędną ilość energii potrzebną do ogrzania budynku. Dodatkowo, pompy wykorzystujące powietrze są najprostsze i najmniej inwazyjne w instalacji.

Z kolei woda gruntowa jest świetnym buforem ciepła słonecznego. Jej temperatura waha się od +7C do +12C nawet w najzimniejsze dni. Oznacza to, że współczynnik wydajności pompy ciepła typu woda-woda jest prawie taki sam przez cały rok. Wody podziemne są całorocznie dostępne w wystarczającej ilości i jakości. Nie ma więc podstaw do obaw, że o którejś porze roku pompa będzie słabiej pracować. Z racji tego, że montaż takiej pompy wymaga dostania się do wód podziemnych, realizacja tego zadania będzie dość praco- i czasochłonna.

Na rynku istnieje także trzeci rodzaj pompy ciepła – urządzenie, które pobiera energię bezpośrednio z gruntu. Pompa solanka-woda wykorzystuje absorpcję ciepła geotermalnego. W Europie Środkowej nawet zimą grunt na głębokości 1,2-1,5 m jest wystarczająco ciepły, by zasilać pompę. Instalacja może opierać się na głębokich odwiertach – pionowych sondach lub kolektorach poziomych gruntowych. Kolektory będą jednak wymagać odpowiedniej przestrzeni, ponieważ zajmują powierzchnię 2 lub 3 razy większą od powierzchni domu, którą trzeba ogrzać. Montaż tego rodzaju pompy należy do najbardziej skomplikowanych.

Dodatkowo warto rozważyć opcję zasilania pompy z instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób da się stworzyć tani w utrzymaniu, ekologiczny system, który pozwoli obniżyć koszty bieżącej eksploatacji w Twoim domu.

Pompa ciepła – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Urządzenie przeznaczone jest zarówno do obiektów nowych, jak i modernizowanych. Znajduje zastosowanie w nowym, jak i nieco starszym budownictwie. Pompę ciepła można z powodzeniem podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej, której elementami są grzejniki. W przypadku nowego domu projekt instalacji uwzględniający pompę ciepła warto z kolei skoordynować z instalacją wodno-kanalizacyjną, a następnie połączyć go z ogrzewaniem podłogowym. Fachowcy Eprosument mogą kompleksowo zrealizować wszystkie te usługi.

Oddział w Toruniu

ul. Poznańska 178,
87-100 Toruń
tel. 500 843 709

Oddział w Lublinie

Aleja Warszawska 171a,
20-824 Lublin
tel: 574 326 113