baza wiedzy

Fotowoltaika dla domu

fotowoltaika dla domu
Realizacja Eprosument w Wielgiem

Fotowoltaika – moc w Twoim domu

Montaż instalacji fotowoltaicznej to działanie perspektywiczne, zwłaszcza że zapotrzebowanie na energię elektryczną i jej koszty ciągle rosną. Dziś nie korzystamy z prądu tylko po to, by oświetlić pomieszczenia czy zasilić podstawowe urządzenia takie jak lodówka czy pralka. Dzisiaj prąd musi często wypełnić zapotrzebowanie systemów typu smart home, takich jak monitoring, system alarmowy czy czujniki dymu. Co więcej, energii elektrycznej potrzeba nam także do pozyskiwania ciepła (pompa ciepła), ogrzewania i chłodzenia wnętrza (rekuperacja). Rosnąca popularność samochodów elektrycznych pokazuje nam także, że prąd jest nam potrzebny nawet do przemieszczania.

Dlatego decyzja o pozyskiwaniu zielonej energii ze Słońca to racjonalny krok w stronę samowystarczalności i bezpieczeństwa finansowego. Właściciele domów, którzy szukają sposobów na obniżenie kosztów jego eksploatacji, często decydują się na montaż fotowoltaiki, która stała się sprawdzoną alternatywą dla tradycyjnego zasilania. Nierzadko instalacja fotowoltaiczna wzbogacana jest także o tzw. magazyn energii, który kumuluje nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Jest to wygodne rozwiązanie, które zapewnia całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii.  Po skumulowany prąd można sięgnąć o dowolnej porze, co jest szczególnie ważne w trakcie awarii zewnętrznej linii zasilania.

Jak działa fotowoltaika?

Głównymi składowymi instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne oraz falownik. Moduły wystawione na oddziaływanie promieniowania słonecznego generują prąd stały. Dzieje się tak dlatego, że krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowany jest moduł, przewodzą ładunek elektryczny. Przewody napięcia stałego DC doprowadzone są z kolei trasami kablowymi do falownika. Falownik przetwarza zaś wygenerowany z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny o parametrach zsynchronizowanych z siecią elektroenergetyczną. Co ważne, instalacja fotowoltaiczna działa nawet w pochmurne dni. Pobiera wtedy mniej energii ze Słońca, ale jednak wciąż produkuje prąd. Oznacza to, że fotowoltaika dla domu sprawdza się również w polskim klimacie.

Siedziba

Aleja Warszawska 171a,
20-824 Lublin
tel: 574 326 113